ХІМІЯ. КОЛІР.
психологія
Сучасний інтегрований урок
Мета:
- розглянути колір з погляду xiмiї;
- допомогти учням усвідомити соціальну, практичну й особистіcнy значущість цього навчального матеріалу;
- сприяти розвиткові в школярів уміння виділяти головне в пізна-
вальному об'єкті;
- повторити основні поняття теми;
- створити умови для виділення в структурі знань наукових
фактів, понять, законів, тeopiй;
- сприяти формуванню практичних навичок під час виконання
експерименту;
— сприяти розвиткові в дітей уміння спілкуватися, здійснювати корекцію сприйняття світу за допомогою арттерапії і психотерапевтичної метафори.
Випереджальні завдання
- Повторити основні положення про хімічні реакції, їх ознаки, механізми.
- Індивідуальні завдання: скласти навчальні блоки за темами:
- Хімічні реакції, умови їх перебігу, ознаки.
- Класифікації хімічних реакцій (за різними ознаками).
- Теорія електролітичної дисоціації. Реакції обміну в розчинах
електролітів.
- Хімічні реакції в органічній хімії. Зібрати короткі дані
про наукові інтереси відомих людей: Арістотеля, Ван Гога, Ломо-
носова, Ґете та інших.
Хід уроку
Учитель. Ми закінчили вивчати дуже цікавий курс хімії середньої школи. Тему сьогоднішнього уроку визначимо разом трохи пізніше. Перше слово запишу я сама:
ХІМІЯ
Доведіть що хімія:
- сфера природознавства;
- галузь виробничої діяльності;
- експериментальна наука;
• пов'язана з іншими науками: біологією, географією, фізикою,
астрономією, екологією, психологією тощо.
Про які хімічні явища йдеться в прислів'ях:«Диму без вогню
не буває»;«Іскру гаси до пожежі, лихо відводь до удару»?
Назвіть ознаки хімічних реакцій.
Лабораторний дослід 1. Реакції йонного обміну.
Завдання
- Проведіть реакції між розчинами речовин (інформаційні карти
лабораторних робіт №12).
- Напишіть іонні рівняння реакцій. Поясніть результати своїх
спостережень.
Лабораторний дослід 2.
Розгляньте склянки з хімічними речовинами.
Як їх можна класифікувати? Чому?
Які забарвлені хімічні сполуки ви знаєте? (Сполуки Купруму, Феруму, Хрому.)
Висновок: колір розчину з погляду хімії визначається наявністю забарвленої частки, наприклад, іонів купруму, феруму, хрому.
Учитель. Виявляється, що дуже багато людей з різними професійними інтересами займалися вивченням кольору. Бесіда за темою «Колір»:
- Із чим у вас асоціюється колір?
- Яку дитячу лічилку, пов'язану з кольором, ви згадаєте?
В аналітичній хімії використовують специфічні реакції, за допомогою яких можна визначати якісний склад речовини. Ці реакції називають якісними (див. табл. 1 на с. 98).
♦ Назви яких хімічних елементів пов'язані із забарвленням
простих речовин або сполук? (Хлор — зеленуватий, хром — фарба, йод — фіалковий, цезій — блакитний, фосфор — світлоносний, рубідій — червоний, родій — рожевий, індій — синій, іридій — райдужний.)