Общая статистика профиля
Всего просмотров: 138803
Уникальных посетителей: 122157

Профілактика ВІЛ СНІД

Заняття № 8

Тема: “Профілактика ВІЛ СНІД”.

Мета: Оволодіння учасниками заняття теоретичними та практичними знаннями щодо профілактики ВІЛ/СНІДу

Тривалість заняття: 1,5 години.

 

Час

Що проводиться?

Зміст

Обладнання

15 хв.

Тренінгова вправа “Згоден не згоден ”

 

Підготуйте три аркуша з написами “Згоден”, “Не згоден”, “Не впевнений”. Прикріпіть ці аркуші в трьох різних кутах або сторонах кімнати. Попросить учасників стати однією групою в центрі кімнати, поясніть, що ви будете читати різні спірні ствердження, які повязані з проблемою ВІЛ/СНІДу. Після того як ви сказали ствердження, учасники одразу повинні розійтись та встати біля тих аркушів, на яких відображена їх точка зору. При цьому не треба довго думати: головне – прямувати за першим імпульсом. Коли учасники розійшлись по різним кутам кімнати, запитайте декількох з них, чому вони стали саме тут.

 

Ствердження, які можна зачитати учасникам та інформація до них

 

СТВЕРДЖЕННЯ №1: примусове обстеження на ВІЛ – єдиний ефективний спосіб стримати розповсюдження інфекції.

Інформація: примушення кого-небудь до будь-якого медичного обстеження є порушенням прав людини та втручанням в його приватне життя. В контексті епідемії СНІДу використовувати примусове обстеження як шлях приборкування інфекції - безглуздо. Тест на ВІЛ відображає стан людини на сьогоднішній день. Негативний результат тесту не гарантує, що ця людина не може заразитися завтра, на наступному тижні, наступного місяця. Більш того, людина може бути заражена і при цьому мати негативний результат. За вимогою примусового обстеження зазвичай стоїть упередження проти так званих “груп ризику” (проститутки, наркомани, гомосексуалісти і т.д.). Воно продиктовано страхом, незнанням бажанням “покарати” тих, кого вважають винуватцями в розповсюдженні ВІЛ. Люди, які не відносять себе до “груп ризику”, вважають, що інфекція їм не загрожує, і не турбуються про безпеку своєї поведінки.

Досвід декількох країн підтвердив, що примусове обстеження не може  стримати розповсюдження ВІЛ.

СТВЕРДЖЕННЯ №2: жінка, яка заразилася ВІЛ, не повинна мати дітей.

 Інформація: ВІЛ-позитивній жінці, яка приймає рішення щодо вагітності, необхідна повна інформація, по можливості, допомога та консультування. Вона повинна розуміти, що існує  приблизно 20-40% ризику народження дитини з ВІЛ–інфекцією.

За рекомендацією експертів люди з ВІЛ повинні бути повноправними членами суспільства, а суспільство повинно допомогти їм взяти на себе відповідальність за нерозповсюдження інфекції. СТВЕРДЖЕННЯ №3: комари та інші кровососні комахи переносять ВІЛ.

Інформація: це твердження не відповідає дійсності. Коли комар жалить людину, він не вприскує в неї кров попередньої жертви. Ще одним аргументом проти цього поширеного міфу є наступне: ВІЛ не спроможний розмножуватись в організмі комахи або будь-якого іншого кровососу, тому, навіть потрапляючи в організм комахи, не виживає та не може нікого заразити.

Дослідження, що проводились в різних країнах, довели, що навіть на територіях з високою частотою випадків ВІЛ – інфекції та великою кількістю комах-кровососів випадків зараження таким шляхом не виявлено. Якщо б такий шлях передачі був можливим, географічне розповсюдження епідемії було б зовсім інше, ніж те, яке існує зараз.

Ви також можете використовувати в якості стверджень деякі міфи, які написали учасники на початку заняття.

 

 

Папір, фломастери

30

хв.

Групове обговорення учасниками “Що таке ВІЛ/СНІД”

 Поділ на мікрогрупи для обговорення питань:

·         Які є ризики в житті молодої людини;

·         Як передається ВІЛ-інфекція;

·         Як захистити себе від ВІЛ/СНІДу.

Уточнення та корекція відповідей тренером.

Фліпчарт, маркери

 

25 хв.

Тренінгова вправа “Портрет”

Для цієї вправи ведучому необхідно підготувати заздалегіть 3 однакові фотографії якої–небудь невідомої людини для учасників. Група поділяється на три підгрупи. Кожній підгрупі ведучий дає одну з фотокарток, так щоб іншій групі не було її видно, і повідомляє про цю людину коротку інформацію, причому кожній групі різну. Наприклад, в 1–ій групі ви кажете про цю людину, що вона висунута на Нобелівську премію світу, і що він видатний гуманіст і т.д. В 2-ій групі кажете, що ця людина - безжалісний вбивця, якого розшукує Інтерпол і т.д. А в 3-ій групі, що це - лідер руху геєв, який хворий на СНІД. Після цього ведучий просить учасників знайти в рисах обличчя цієї людини, підтвердження своїм словам. На це дається 5-7 хв., після чого ви просите по-одному учаснику з групи по черзі, не показуючи іншим фото, розповісти, що за інформацію про людину на фото вони отримали, і яке підтвердження цієї інформації знайшли в рисах його обличчя.

Коли учасники виконали завдання, ведучий збирає фотокартки та демонструє, що на них зображена одна і та сама людина.

ОБГОВОРЕННЯ: за допомогою цієї вправи ви можете розпочати дуже серйозну розмову з учасниками про стереотипи, в тому числі і про те, що за зовнішнім виглядом людини не можна зясувати є у нього  ВІЛ чи ні.

3 однакові фотографії

20 хв.

Тренінгова вправа “Степовий вогонь”

“Степовий вогонь” – це гра, яка дозволяє учасникам уявити свої відчуття при тестуванні на ВІЛ та дізнатися свою реакцію у випадку того чи іншого результату.

Для проведення гри необхідно досить велике приміщення, для того щоб надати учасникам можливість утворити коло. Ведучому знадобиться 25 конвертів з картками всередині, з яких 10 карток – “результат негативний”, 10- “результат позитивний” та 5 – “сумнівний результат – необхідне повторне тестування”. Всі конверти повинні бути закриті і розкладені так, щоб ведучий міг знати, які картки всередині.  Ведучому необхідно відкласти 1 “результат позитивний” (для тесту без відома людини) та 1 “результат негативний” (для обраного учасника), перемішати решту конвертів і зверху на стопку покласти конверт з “негативним результатом”.  Забороняється робота з іншою групою одночасно. Специфіка вправи не дозволяє приймати учасників після початку вправи.

ЕТАПИ ВПРАВИ.

1.Пояснення мети. Ведучий називає

цілі вправи і нагадує про необхідність конфіденційності; бажано, щоб у групі були взаємна довіра та свобода висловлювань. Будь-яка особиста інформація, яка була отримана під час вправи, повинна залишатися конфіденційною.

2. Пояснення гри: символічне потискання рук. Ведучий просить учасників звільнити руки від непотрібних предметів і утворити коло із  стільців обличчям до центру. Він пояснює, що вони знаходяться на вечірці, де в них буде  3 – 4  “статевих контакти”, які позначаються потисканням руки. Ведучий може запросити одного учасника в коло для демонстрації. Не відпускаючи руки учасника, він також пояснює, що потрібен певний механізм, для того щоб вказати людину, яка мала небезпечний статевий контакт з ВІЛ-позитивним: обраний механізм  - це легке почухування долоні партнера при рукостисканні. Повторіть, що почухування означає, що у людини був статевий зв’язок без презерватива з будь – ким , хто був в контакті з ВІЛ – позитивним.

3.Вибір учасника, який був в контакті з ВІЛ – позитивним. Ведучий оголошує, що запропонує всім учасникам на деякий час заплющити очі і буде рухатись по колу. Одному з учасників він покладе на плече руку  - до закінчення вправи буде вважатися, що ця людина була в незахищеному статевому контакті з ВІЛ – позитивним. Він не повинен казати про це нікому із членів групи, а будь-який раз при рукостисканні має почухувати долоню тому, хто потискає руку. Нагадайте, що потискання руки означає небезпечний статевий акт. Ведучий просить учасників заплющити очі і робить не менш 2-ох кругів навколо учасників, проходячи, він кладе руку на плече одному з учасників, обирає не дуже емоційну людину, яка зможе зіграти цю роль.

4. Учасники усвідомлюють, що інфекція невидима.

Тренер просить учасників відкрити очі та дізнатися, яку людину обрали. Тренер має дати  можливість відчути учасникам, що також як і в грі, в реальному житті неможливо відрізнити людину з ВІЛ або без нього. Тренер запитує учасників, що вони відчували, поки він ходив навколо них. Він показує, що навіть знаючи що це гра, люди бояться, відчувають загрозу, коли тренер наближається до них.

5. Демонстрація ланцюга зараження: учасники тиснуть один одному руки.

Нагадаємо учасникам, що той, хто був в контакті з ВІЛ-позитивним, буде почухувати руку при рукостисканні. Всі кому почухають долонь повинні  також робити це при наступних “статевих контактах”. Уточніть, що кожен повинен зробити 3 обов’язкових статевих контактів, 4-й за бажанням. Ведучий виходить з кола, і просить розпочати гру. Коли всі повернуться в коло ведучий просить тих, кому почухали долоню, пересісти в центр кола. Відмітьте масштаби розповсюдження ВІЛ від одного учасника.

6. Демонстрація небезпеки зараження ВІЛ від одного випадка: люди зовнішнього кола.

Ведучий запитує тих, хто сидить в зовнішньому колі (ті, які не отримали ВІЛ), як вони відчували себе під час виконання вправи, і що відчувають в даний момент. Ведучий розповідає про те, що тільки залежно від випадку люди опиняються в тому чи іншому колі – ні хто не застрахований! Можна також дізнатися у учасників: чи є людина із зовнішнього кола, яка зробила 4 контакти ?; Чи є людина із зовнішнього кола, яка мала контакт з ким- небудь із зовнішнього кола раніше, ніж друга людина заразилася?

Спитайте, чи спроможне розуміння цього змінити статеве життя учасників або заспокоїти, якщо вони вже адаптувалися до ризику, пов’язаного з ВІЛ-інфекцією.

7. Бути в контакті з ВІЛ: люди внутрішнього кола.

Спитайте учасників, що вони відчували і відчувають, знаходячись, у внутрішньому колі. Коли висловлюється людина, якій клали руку на плече, тренер пояснює свій вибір, причини. Спитайте його, що він відчував, коли тренер доторкнувся до його плеча, як після цього діяв. Часто цей учасник висловлює почуття провини, коли бачить кількість людей внутрішнього кола.

1.      Тестування на ВІЛ.

На цьому етапі вправи ведучий уточнює, що він завжди використовував термін ”той, хто був в контакті з ВІЛ-позитивним ” і ніколи “заражений”, навіть якщо учасники використовували ці терміни. Ніхто не знає, чи була передача ВІЛ. Єдиний спосіб дізнатись, чи є у вас ВІЛ- це тестування. Ведучий пропонує провести тест, уточнюючи, що:

·         Антитіла до ВІЛ виробляються через

 3-місяці після зараження;

·         Існують різні можливі тести та їх характеристики;

·         Є необхідність в попередній бесіді з лікарем;

·         Необхідний час для утримання результату залежить від обраного способу;

·         Необхідність нової бесіди з лікарем при отриманні результату, не зважаючи на позитивний чи негативний результат.

Якщо хтось із учасників відмовляється від тесту, ведучий просить пояснити свої мотиви.

Ведучий роздає конверти з результатами тестування всім учасникам внутрішнього кола, які погодились на тест. Він починає з людини, обраного спочатку, “того хто був в контакті з ВІЛ-позитивним”, так, щоб у нього опинився негативний результат, зміст інших конвертів йому не відомо. Він просить учасників не відкривати їх одразу, щоб символізувати строк отримання результатів, прийнятих в Україні.

 Бажаючим пропонується поділитися своїми переживаннями під час цього очікування, кому б вони хотіли розповісти про свій вчинок, як вони уявляють своє статеве життя в цей період.

Ведучий пропонує відкрити конверти.

9. Обрання стратегії для ВІЛ-негативних.

Спитайте, який ефект на них призвів негативний результат, намагаючись в останню чергу запитати обраного на початку учасника. Спитайте, чи допоможе знання результату змінити поведінку в статевому житті, якщо вони досить проінформовані про статеві контакти з найменшим ризиком. По мірі того, як люди, які отримали негативний результат, висловлюються, їх просять здати конверти і зайняти своє місце у зовнішньому колі.

10. Не знати свій ВІЛ-статус: повернення до людей зовнішнього кола.

Коли людина, яку обрали на початку, оголошує свій негативний результат, це часто провокує живу реакцію, особливо в зовнішньому колі. Звісно, багато з них могли обмінюватись рукостисканнями без почухування з ким–небудь із внутрішнього кола з позитивним результатом. Це рівноцінно ризику зараження, який передував цій вечірці, як в реальному житті. Тоді вони задають собі питання, щодо свого ВІЛ-статусу. Ведучий просить сказати, яка різниця між тим, щоб мати негативний результат, і бути невпевненим. Далі він повертається до внутрішнього кола.

11.Невизначений результат.

Висловлюються ті, хто має такий результат.

Запропонуйте їм пройти повторне тестування. Щоб не видати знов “невизначений результат”, краще помітити конверти. Тим, хто отримає негативний результат, задайте питання, як і попереднім учасникам, і відправте їх у зовнішнє коло.

12.Позитивний результат.

Запропонуйте учасникам з “позитивними результатами” розповісти про свою реакцію. Ведучий може задати питання: які думки з’явилися у вас після отримання результату?

Якою була ваша безпосередня реакція? Яка вам потрібна буде підтримка? Чи розповісте ви про це і кому? Чи скажете ви про це своєму партнерові (минулому або майбутньому)?    

Треба пояснити, що жити з вірусом не означає мати хворобу, пов’язану з ВІЛ або СНІДом. Покажіть перевагу знання свого положення, особливо для своєчасного профілактичного лікування інфекцій і раннього втручання у випадку погіршення стану імунної системи.

13. Тестування без відома.

Будь-якому із членів зовнішнього кола ведучий дає конверт з позитивним результатом та інформує, що під час госпіталізації був зроблений тест без вашого відома, і вам видали результат при виписці з лікарні. Ця людина повинна приєднатися до внутрішнього кола і сказати, яке враження це на нього справило.

Ведучий обговорює порушення прав людини, які складають вид тестування без відома пацієнта і труднощі щодо установлення стратегії, яка базується на індивідуальній відповідальності.

14. Повернення до зовнішнього кола.

Коли всі питання будуть розглянуті, ведучий просить всіх учасників, які отримали позитивний результат, повернути йому конверти та сісти у зовнішнє коло. Він нагадує всім, що це була лише гра, але і з неї варто зробити висновки.

 

25 конвертів,

папір, маркери

5 хв.

Підбиття підсумків

Учасники діляться своїми відчуттями, чи змінилося їх ставлення до хвороби, до людей які хворіють. Які зявилися думки  учасників.

 

 

Всего просмотров: 1664, Уникальных: 1659
Хотят общаться
Гости профиля
Ищу партнера для бизнеса
Copyright © 2011–2024 ortus-global.com