Общая статистика профиля
Всего просмотров: 139825
Уникальных посетителей: 123092

Інформація щодо куріння або паління

 Додаток 3. Інформація  про міфи стосовно куріння

Пропонуємо стислі коментарі до найпоширеніших міфів, які заохочують уживання тютюну. Цей матеріал допоможе ведучим упевнено триматися у будь-якій суперечці про куріння.

Часто під час проведення занять вам доведеться стикатися з думками, які виправдовують або заохочують паління. Це думки дуже поширені, що й не дивно, якщо врахувати велику кількість курців. Але не варто лякатися таких думок і прагнути примусити вашого опонента просто замовкнути. Під час докладного розгляду будь-який аргумент на користь паління виявляється міфом, що спростовується реальними фактами. Ви перебуваєте у вигідному становищі, бо працюєте з підлітками, які на відміну від багатьох дорослих здатні аналізувати міфи і факти й робити правильні висновки. Але при цьому багато що залежить від того, як ви обговорюватимете з ними міфи.

Як обговорювати міф. Якщо ви просто заплямуєте носія міфу як носія шкідливих поглядів, наведете безліч цитат щодо заперечення цього міфу, то ви можете відчути себе переможцем. На жаль, це ненадовго. Підліток, висловлюючи міф, зазвичай передає не власну точку зору, а почуту від когось. Агресивна реакція з вашого боку призведе до того, що підліток захоче об'єднатися не з вами, а з носіями таких міфів і шукатиме будь-які аргументи на захист про-тютюнової точки зору. Крім того, висловлена вами точка зору може сприйматися іншими підлітками як нав'язана ззовні й заперечуватися.

Тому ми пропонуємо такий стиль обговорення. Почувши черговий міф і знаючи, що опис цього чи аналогічного міфу є в нашому списку, ви повинні відразу або як тільки буде пауза в обговоренні чи в кінці заняття сказати приблизно таке: “Іванко висловив таку ось точку зору щодо паління. Така думка справді існує, хоч не всі з нею погоджуються. Давайте коротко обговоримо цю точку зору, щоб кожний з вас міг потім її обдумати й вирішити, правильна вона чи ні”.

Далі ви повторюєте міф і ставите запропоноване нами запитання. Дуже важливо після цього зробити паузу й вислухати думки підлітків. Запитання поставлено так, принаймні, що кілька підлітків засумніваються в міфі. Треба повторити те, що вони сказали, й потім проілюструвати ці думки наведеними в міфі фактами. При цьому потрібно спокійно викладати саме факти, а не думки щодо цього міфу. Думки хай висловлюють самі підлітки. В такому разі вони сприймуть таку точку зору як свою власну і будуть її відстоювати в суперечці з носієм міфу. При цьому ви не повинні затягувати суперечку, бо у вас є основне завдання занять. Тому ввічливо перервіть суперечку й запропонуйте тим, хто найбільше зацікавився цим питанням, обговорити його після заняття.

Які існують міфи. Нам вдалося зібрати колекцію з 21 міфу. Їх кількість збігається з кількістю поданих у збірці життєвих історій.

Щоб легше орієнтуватися в списку міфів, їх поділено на п'ять категорій.

1. Основні міфи. Міфи про те, що тютюн розслаблює і що треба палити хороші цигарки, що користуються популярністю. Ви практично неминуче почуєте ці міфи під час проведення занять з будь-якою аудиторією. Тому до обговорення треба готуватися особливо ретельно й бажано відвести на це більше часу.

 2. Міфи курців-початківців. Ці міфи створено для тих, хто тільки замислюється над тим, щоб почати палити, або тільки експериментує з цигарками. Метою цих міфів є залучення до курців якнайбільшої кількості людей. Обговорення таких міфів у підлітковому середовищі має особливе значення.

3. Міфи запеклих курців. Ці міфи поширені серед тих, хто вже захопився палінням і почав задумуватися над тими, щоб кинути. Мета цих міфів -- перешкодити курцям кинути палити.

4. Міфи про взаємини курців і некурців. Деяких курців дратує те, що ті, хто не палить, активно відстоюють своє право не вдихати тютюнового диму. Тому вони поширюють міфи з метою дискредитувати некурців і захистити уявні права курців.

5. Педагогічні міфи. На жаль, не ві форми й методи протитютюноввої освіти ефективні. Однією з причин цього явища є наявність міфів.

Зрозуміло, під час обговорення можуть висловлюватися думки, які не стосуються перелічених нами міфів, і вони можуть викликати у вас труднощі. Поділіться цими труднощами з нами. Ми вам обов'язково допоможемо, а наша колекція міфів поповниться.

 Основні міфи

 Міф 1. Тютюн розслабляє.

- Чи є у вас знайомі, які хочуть закурити відразу після пробудження від сну?

(Пауза, очікування відповідей).

Вони, напевно, були дуже збуджені уві сні, і тепер їм треба розслабитися. Є такі люди, які не можуть працювати, якщо не підганяють себе цигаркою. За своїми хімічними якостями нікотин -- це слабкий стимулянт. Під його дією серце б'ється прискорено. Отже, збудження під впливом нікотину є більш природним. Проте більшість курців справді розслаблюються попаливши. Дія нікотину, а також інших наркотиків, лише незначною мірою пов'язана з властивостями самої речовини. Набагато більшою мірою ця дія зумовлюється установкою і середовищем. Якщо курець вірить, що паління особливих цигарок допоможе йому розслабитися після напруженої роботи, то так і відбувається. Віра в те, що паління розслаблює, пов'язана ще з таким явищем, як перекур. Куріння начебто дає змогу відірватися ненадовго від роботи, тому міф про те, що паління розслаблює, закріплюється. Крім того, деякі курці помітили, що, попаливши, гірше міркують. І тоді їм нічого не залишається робити, як знову розслаблятися.

Варіант: А як ви вважаєте, чи тільки курці потрапляють у ситуації, пов'язані з напруженням? (Пауза для відповідей).

- Так? Ну що ж, виходить, що паління тільки провокує напруження, а не знімає його.

- Ні? Отже, некурці вміють розслаблюватися і без цигарки? До речі, згадаймо і подумаймо, як людина може розслаблюватися без уживання різних речовин.

 Міф 2. Потрібно курити хороші цигарки, а не різну погань

- Як ви думаєте, чим відрізняються погані цигарки від хороших?

(Пауза, очікування відповідей).

Справді, існує очевидний критерій -- вміст смол і нікотину в цигарках. Багато курців щиро вірять, що коли палять так звані “легкі” цигарки, то менше шкодять своєму здоров'ю. Насправді вміст смол і нікотину вимірюється спеціальною машиною, яку тютюнові фірми давно навчилися обманювати. У фільтрі “легких” цигарок лазер робить отвори, через які надходить повітря і концентрація шкідливих речовин у диму падає. Насправді ж курці одержують у два-три рази більше шкідливих речовин, ніж написано на упаковці, бо закривають ці мікроскопічні отвори губами й пальцями. Тому Європейський парламент нещодавно заборонив уживати такі терміни, як “легкі” цигарки, бо вони вводять в оману. Хоча в деяких марках цигарок вміст смол і нікотину насправді менший, курці для одержання своєї дози нікотину затягуються глибше, що може завдати ще більшої шкоди їхньому здоров'ю. Для пасивних курців, не захищених фільтром та іншими хитромудрощами, вдихання диму будь-яких цигарок є однаково шкідливим.

Міф про хороші, тобто дорогі цигарки, дуже вигідний тютюновій індустрії, яка прагне дорожче продавати цигарки. Насправді, чимало курців можуть розрізнити цигарки тільки за зовнішніми ознаками. У Марка Твена є гарне оповідання “Відносно тютюну”. Там він пише, що друзі дорікали за те, що він палить дешеві цигарки. Тоді Марк Твен потай взяв цигарки в одного з друзів, які курили дорогі й високоякісні цигарки, зірвав з них стрічки й поклав до своєї шухляди. Коли друзі прийшли до нього, він запропонував їм “свої” цигарки. Закуривши, всі почали нарікати, що це погань, а той друг, у якого було взято дорогі цигарки, після двох затяжок сказав, що більше не може й викинув недокурену цигарку.

З точки зору тютюнової індустрії “хороші” цигарки - це такі, які швидко й надовго викликають залежність, змушуючи курця роками платити щоденну данину. Тому до деяких відомих цигарок, зокрема “Мальборо”, додають амоній, щоб надати нікотину лужної форми. Тоді нікотин діє сильніше, і в курця швидше розвивається залежність. Характерно, що тютюнові компанії під виглядом комерційної таємниці відмовляються повідомляти, які суміші входять до цигарок. Наприклад, коли уряд Канади зажадав розкрити склад “Мальборо”, виробники зняли цей сорт з канадського ринку, але не призналися курцям, що ті насправді курять. То що ж ви купуєте під виглядом дорогих цигарок? Ковбоя з рекламного плаката, смак волі чи смак рабства, і ще один міф, що розповсюджує реклама чи ті, хто розповідав вам про “хороші” цигарки? Або ж просто невідому суміш, що міститься в паперовій трубочці?

 Міфи курців-початківців

 

Міф 3. Усі навколо курять

 

- Чи знаєте ви кого-небудь, хто не курить? Будь ласка, назвіть його. (Пауза, очікування відповідей).

Тих, хто палить, - меншість. Але на запитання, скільки учнів у вашій школі палить, майже 60 відсотків відповіли, що більшість. Така невідповідність має просте психологічне пояснення. Курці є більш помітними людьми завдяки самому акту куріння чи просто цигаркам. Явно некурцями вважаються лише ті люди, які публічно декларують таку позицію, а таких серед некурців --меншість. До того ж курці поводяться більш демонстративно (адже який сенс символізувати цигарками свій протест, належність до групи, крутість, модність і т.д., якщо цього ніхто не побачить).

Безумовно, є групи, де курці становлять більшість. Але чи завжди позиція більшості є правильною? У нас було багато доказів того, що ті, хто діяв не так, як усі, і не завдавав при цьому шкоди іншим, дуже часто досягали успіху. То чи варто псувати своє здоров'я тютюном тільки тому, що ще багато чи мало людей роблять це?

 

Міф 4. За кордоном усі палять

 Чи був хто-небудь з вас недавно за кордоном? А чи був хтось з ваших знайомих за кордоном? І як багато там курців? (Пауза, очікування відповідей).

Справді, тільки одна третина населення Земної кулі віком понад 15 років курить. За оцінками ВОЗ, у світі налічується 1,1 млрд. людей, які палять. У світовому масштабі це становить 47% чоловіків і 12% жінок. Серед чоловіків куріння є найпоширенішим у Південній Кореї (68%), а серед жінок -- у Данії (37%). Відповідні цифри для жінок у Південній Кореї та чоловіків у Данії становлять 7% i 37%. У Швеції вже палить менш як 20% населення. Таким чином, у будь-якій країні курці становлять меншість навіть серед дорослого населення.

Іноді при порівнянні нашої країни з іншими може скластися враження, що за кордоном курять набагато більше. Наприклад, у Данії палять у вагонах наземного метро, у Польщі -- в поїздах (не в тамбурі, а прямо у вагоні). У ряді країн справді рівень куріння вищий порівняно з нами. Але характерним є те, що здебільшого в них кількість курців зменшується. Наприклад, у Великобританії з 1974 по 1994 р. кількість курців серед чоловіків зменшилася з 51 до 28 відсотків, а серед жінок -- з 41 до 26%. У Нідерландах у 1958 р. палило 90% чоловіків, а нині курить тільки 36%. Водночас у бідних країнах рівень куріння зростає. На громадян якої країни, бідної чи багатої, ви хочете бути схожими, вирішувати вам.

 

Міф 5. Всі політики (журналісти, артисти, букіністи) палять

 - Для того щоб добитися успіху в будь-якій праці -потрібно багато працювати. Щоб мати можливість багато працювати, треба бути здоровим. А в кого здоров'я краще - у курців чи некурців?  (Пауза, очікування відповідей).

Відомий співак Олександр Малинін сказав: “Або я кидаю палити, або я перестаю займатися своєю справою”. Майже всі дорослі курці хочуть кинути палити, але не всі можуть це зробити. І якщо ви бачите, як відомий політик усе ще курить, то це означає, що не може кинути палити. А якщо він не в змозі подолати себе щодо куріння, то що тоді взагалі може зробити як професіонал? Не випадково жодний серйозний американський політик не може дозволити собі залишатися курцем, бо куріння -- це символ безвілля і невдачі.

 

Міф 6. Більшість людей палить, а хто не палить, той певною мірою відсталий

- Якось зібралася на змагання група бігунів. Вийшла до них людина у формі судді, махнула рукою, вистрілила з пістолета, і всі рвонули. Одному бігунові щось у цьому судді здалося дивним. Він до нього уважно придивився і, коли всі побігли, відстав. Раптово вийшов справжній суддя, і виявилось, що потрібно бігти в інший бік. Так наш уважний бігун опинився найближче до фінішу. Не дивно, що саме він і переміг у цьому забігу.

Запитання: За якими критеріями люди визначають, хто попереду, а хто відстає, і чи завжди можна довіряти таким суддям?

(Пауза, очікування відповідей).

Паління часто вважається ознакою змужніння. Тому підлітків-курців їхні ровесники іноді сприймають дорослішими. А з віком виявляється, що курці з меншою відповідальністю ставляться до своєї поведінки й проблем, бо схильні перекладати виниклі труднощі на цигарку. Отже, курці менше відповідають критерію дорослості, ніж некурці.

 

Міф 7. Пасивне куріння шкідливіше порівняно з активним. А тому я краще буду курити, ніж вдихатиму чужий дим.

- Якщо у вас є вибір -- шкодити тільки собі, чи шкодити комусь, чому ви віддаєте перевагу?

(Пауза, очікування відповідей).

Тим, хто віддав перевагу завдавати шкоди іншим, потрібно сказати, що під час перерви між затяжками вони перетворюються в пасивних курців. При цьому дим стає насиченішим від їхніх цигарок. Пасивне куріння справді дуже шкідливе. У США є такий показник -- на 1 млн. людей, які зазнають впливу забрудненого повітря, припадає 6 смертей на рік, на 1 млн. пасивних курців -- 19 смертей, тобто утричі більше. На 1 млн. активних курців припадає 7000 смертей. Отже, активне куріння набагато шкідливіше порівняно з пасивним. І щоб знизити небезпеку пасивного куріння, потрібно не дозволяти палити у своїй присутності, а не починати куріння.

 

Міф 8. Коли починаєш працювати, усе одно закурити доведеться

- Як ви гадаєте, чому під час прийому на роботу до солідних фірм багато роботодавців віддають перевагу людям, які не курять?

(Пауза, очікування відповідей).

Відповідь дуже проста. По-перше, вони не ускладнюють обстановку для некурців, яким зовсім не подобається дихати тютюновим димом. По-друге, роботодавцеві не доведеться часто платити їм лікарняні. А там, де живуть і працюють курці в усіх оточуючих виникає більше проблем зі здоров'ям. А це не тільки потребує зайвих витрат грошей, а й негативно впливає на продуктивність праці організації. Крім того цигарки впливають не найкраще на шкіру, дихання і мають дуже стійкий запах.

 

Міфи запеклих курців

 Міф 9. Якщо людина багато курить, то в неї виникла фізична залежність, і їй важко кинути палити

- У чому проявляється фізична залежність?

(Пауза, очікування відповідей).

Люди, які змогли відмовитися від куріння, в тому числі й ті, хто курив багато років і вважав себе залежним від нікотину, часто повідомляють, що після того, як припинити паління, вони не відчували явних ознак залежності. З іншого боку, важливо, що нікотин справді викликає залежність у багатьох курців. Проте саме цей факт змушує багатьох курців вважати їхню залежність настільки великою, що їм не вдасться відмовитись від куріння. Тому багато хто з них навіть не пробує зробити цей крок. А насправді, навіть якщо залежність існує, для ряду людей вона зовсім не є такою, якою вони її передбачають.

Єдиний спосіб перевірити, наскільки є великою залежність від нікотину, -- це спробувати припинити куріння.

 

Міф 10. Людина, яка кинула курити, зазнає великого страждання

- Чи всі курці зазнають страждань, якщо їм з якихось причин не вдається систематично палити?

(Пауза, очікування відповідей).

По-перше, існує досить велика кількість курців, які палять нерегулярно, від випадку до випадку, в основному для того, щоб підтримати компанію чи додержати ритуалу. Було б дивно, якби на перервах між епізодичними перекурами вони зазнавали мук і страждань. По-друге, є, звичайно, такі курці, які палять щоденно не один десяток цигарок. Для них більш імовірне неприємне відчуття в разі відмови від цигарок. Оскільки нікотин включається у вегетативну регуляцію роботи більшості внутрішніх органів і дію одних з них стимулює, а дію інших гальмує, то без нього ці органи продовжують працювати в зміненому ритмі. Але вважати це сильним стражданням можна лише умовно. Звичайно, те, як людина їх сприйматиме, залежить від так званого порога чутливості, тобто від того, наскільки сильним має бути стимул, щоб людина сприйняла його як больовий. Проте, якщо порівняти поведінку курця з поведінкою людей, які відчувають біль різного походження, то про його силу можна судити з того, який інший стимул може відвернути людину від переживання через біль, якого вона зазнає. При деяких больових синдромах людину взагалі неможливо нічим заспокоїти -- ніякі конкуруючі стимули не полегшать її стану. А курця здебільшого і достатньо легко можна відвернути від його страждань навіть дрібницями.

 

Міф 11. Куріння може завдавати серйозної шкоди здоров'ю, якщо курити багато

-- Скільки цигарок за день викурює людина, яка палить багато?

(Пауза, очікування відповідей).

-- От бачите, ви також не можете чітко визначити й обгрунтувати ту кількість, про яку можна сказати, що це багато. Було проведено опитування серед курців на тему “Яка кількість викурених за день цигарок може серйозно зашкодити здоров'ю?” Відповіді виявились на диво схожими: скільки б людина не викурювала сама, як рівень шкідливого вживання вона називала рівень, приблизно на 10 цигарок більший, за її власний. Отже, всі курці схильні вважати свій рівень паління відносно безпечним. Насправді безпечної цигарки не існує. Кожна викурена цигарка збільшує ризик погіршення здоров'я. Тому, є сенс зменшувати кількість викурених цигарок при будь-якому рівні їх вживання. І в будь-якому разі єдиний безпечний варіант -- припинити куріння.

 

Міф 12. Якщо не докурювати до фільтра, то палити не так уже й шкідливо

- Як ви вважаєте, яким чином можна зменшити вміст шкідливих речовин у тютюновому димі, що ми вдихаємо?

(Пауза, очікування відповідей).

Правильно, одним з таких засобів є фільтр. Тютюн також фільтрує певну кількість шкідливих речовин. Тому дим від частини цигарки, що біля фільтра, містить більше шкідливих речовин, бо фільтр уже забився, а тютюн вигорів. А проте, шкідливість диму цієї частини цигарки є відносною. Такого самого ефекту можна досягти, викурюючи лише трохи меншу кількість цигарок.

Візьмемо до уваги те, що цей міф вигідний тютюновій індустрії - адже гроші заплачено за всю цигарку. Запеклий курець у такому разі купить ще цигарок для одержання своєї дози нікотину.

 

Міф 13. У наших екологічних умовах і при радіації куріння вже не має значення для здоров'я

- Як ви гадаєте, від чого помирає більше людей, від паління чи радіації?

(Пауза, очікування відповідей).

У це декому важко повірити, що від куріння помирає в десятки разів більше людей, ніж від радіації та інших видів забруднення навколишнього середовища. Більше того, паління істотно ускладнює наслідки екологічного забруднення.

Куріння ще збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань у поєднанні з дією таких речовин, як азбест, миш'як, нікель, барвники, летючі смоли, алкоголь, радіація, та в поєднанні з деякими патогенними організмами. Паління також збільшує ризик виникнення хронічних захворювань легенів, пов'язаних з дією пилу в гірничодобувній промисловості, з з дією пилу тваринного й рослинного походження, а також деяких хімічних речовин. Серед шахтарів, які курять, бронхіти набагато поширеніші, ніж серед тих, які не курять. Більше того, відмінність між курцями, які працюють у вугільному забої, і некурцями, які працюють на поверхні, полягає в тому, що паління діє у п'ять разів сильніше, ніж вугільний пил. Шахтарі, які палять, зазнають більшого ризику щодо розвитку хронічного бронхіту та емфіземи.

Поясненням цього може бути те, що паління ускладнює вентиляцію легенів, змінюючи фізичні й хімічні властивості слизових оболонок.

Крім того, щодо зв'язку між тютюном і радіацією виявлено, що тютюн містить відносно високі концентрації природного радіоактивного матеріалу Полоній-210. Вчені виявили, що Полоній-210 концентрується в невеликій зоні бронхів. Цікаво, що це та ділянка організму, де звичайно починається рак легенів. Щорічна доза радіації в людини, яка викурює 1,5 пачки цигарок за день, еквівалентна дозі радіації близько 1,500 рентгенологічних досліджень грудної клітини. Щорічна доза опромінювання курця більш як у 12 разів перевищує норму безпеки, встановлену Управлінням охорони навколишнього середовища США.

 

Міфи про стосунки між курцями і некурцями

 

Міф 14. З людиною, яка не курить, не поговориш відверто

- Згадайте, будь ласка, кілька своїх відвертих розмов з будь-якою людиною. Чи завжди при цьому вона палила? Чи завжди палили під час розмови ви?

(Пауза, очікування відповідей).

Звичайно, у тютюновому диму немає ніяких хімічних речовин, що впливали б на емоційність людини. (Можна додати запитання: як ви гадаєте, яка з хімічних речовин, що містяться в цигарках (наприклад, нікотин, смоли), викликає щирість?). Вся справа в ритуалі. Для деяких людей паління означає ритуал, коли всі інші справи відкладено і можна відверто поспілкуватися. Таких людей підсвідомо обурює те, що хтось не поділяє їхнього поклоніння цьому ритуалу й дозволяє собі в такій урочистій обстановці не брати в рот гарну трубочку з травою. Це обурення, яке вони часто самі не усвідомлюють, виливається принизливими для порушника ритуалу репліками чи діями. І тепер уже від некурця залежить, серйозно сприймати цей ритуал чи посміятися над ним, найкраще спільно із самим курцем.

 

Міф 15. Якщо людина ніколи не палила, то їй обов'язково захочеться це зробити

- Чи є серед вас такі, які жодного разу не наступали на граблі? Чи хочеться спробувати?

(Пауза, очікування відповідей).

Якщо людина не палить, це означає, що їй зовсім не хочеться. А в курців буває так, що вони не хочуть уже палити, а палять, не можуть кинути це заняття. Залежність викликають цигарки, а не їх відсутність. Існує також ще одна точка зору на дане запитання. Хочеться спробувати все, чого раніше не пробували. Звичайно, це стосується дітей і підлітків. З настанням дорослого віку людина вже може більш усвідомлено судити про те, чого їй хочеться, а чого -- ні. Таким чином, цей міф, очевидно, стосується певної частини тих, хто ще залишається в тому ж дитячому віці.

 

Міф 16. Якщо людина ніколи не палила, то це означає, що вона боїться зробити це.

Звичайно, якщо ви ніколи в житті не пірнали з аквалангом, не літали в космос, не ходили вночі по даху будинку, не стрибали з ліхтарного стовпа й не розпочинали ще тисячі інших аналогічних дій, то це означає, що ви не робили цього через забобонний страх відносно всіх цих дій.

(Пауза, очікування відповідей).

Очевидно, більшість з вас не вдавалися до таких дій тому, що це було вам ні до чого. Для вас було природнішим ходити по землі, а не по даху. Так само для людини, яка не палить, природніше дихати повітрям, а не тютюновим димом.

Відомо, що саме ті люди, які чогось або когось боялися, спробували курити наперекір, щоб подолати страх. А ті, кому не подобалося нюхати тютюновий дим, ховатися в туалетах, цього не робили.

 

Міф 17. Якщо на вулиці немає заборонного знака “не палити” -- значить, палити можна

- Як ви гадаєте, чи можна переходити вулицю там, де немає спеціальних огорож, що відокремлюють тротуар від проїжджої частини?

(Пауза, очікування відповідей).

Відомо, що вулицю можна переходити тільки на перехрестях і на спеціальних пішохідних переходах. Це зроблено не для обмеження прав пішоходів, а для безпеки всіх учасників дорожнього руху. Безумовно, більш небезпечні ділянки потребують таких особливих попереджень, як огорожі. Та було б нерозумно ставити їх уздовж усіх тротуарів. Так і знаки про заборону паління наявні в лікарнях і дитячих закладах, у місцях, де некурці змушені перебувати в обмеженому просторі, наприклад, в аеропорту тощо.

Відсутність заборонних знаків щодо паління в інших місцях, наприклад, на автобусних зупинках, не означає, що тютюновий дим там менше шкодить навколишнім. Отже, як і на пішохідних переходах, логічно було б установити знаки в тих місцях, де дозволяється курити. Зрозуміло, що в усіх інших місцях некурці мають право дихати чистим повітрям. Влада має тільки два варіанти дій -- заборонити палити або заборонити дихати чистим повітрям.

 

Міф 18. Курець має право на паління такою ж мірою, якою некурець має право на чисте повітря.

-- Чи мають право одні відвідувачі басейну на чисту воду тією ж мірою, якою інші -- мочитися в басейні?

(Пауза, очікування відповідей).

Звичайно, що ці два права виключають одно одне. Побутує відомий вираз, “Моя свобода махати руками закінчується там, де починається кінчик носа іншої людини”. Саме так, а не “свобода мого носа закінчується там, де інша людина розмахує руками”, бо рука завдає болю носові, а не навпаки. У випадку з курінням той, хто не курить, не завдає курцеві шкоди своїми діями. Він просто змушений перебувати з курцем у якомусь просторі. А курець, запалюючи цигарку, випускає тютюновий дим, який завдає шкоди не тільки йому, а й навколишнім. Будь-яка людина має право на захист від дій, що завдають їй шкоди.

Обмеження можливостей виконувати дії, що завдають або можуть завдавати шкоди, не порушують прав людини.

 

Педагогічні міфи

Міф 19. Краще нехай курять, ніж уживають наркотики

-- Якщо ви знаєте людей, які вживають наркотики, то чи є серед них такі, хто ніколи не палив?

(Пауза, очікування відповідей).

Такі люди зустрічаються дуже рідко. Це той виняток, який підтверджує правило. Недавнє дослідження в Англії показало, що серед регулярних курців-підлітків дві третини вживають нелегальні наркотики, тоді як серед некурців таких лише 1%. Безумовно, не всі курці стають наркоманами. Проте саме з ними це трапляється значно частіше. А це свідчить, що паління ні в якому разі не запобігає вживанню наркотиків. Деякі дослідники довели, що зв'язок між уживанням тютюну й інших наркотиків має три складових. По-перше, нікотин спричиняє зміни в центральній нервовій системі, що впливають на ті ж мозкові центри, на які діють кокаїн і морфін. Отже, центральна нервова система того, хто вживає нікотин, змінюється так, що настроює людину вживати інші наркотики. По-друге, якщо людина вже навчилася курити, то їй не доведеться докладати великі зусилля, щоб замінити цигарку з тютюном цигаркою з коноплями. І, нарешті, люди, які використовують нікотин для регулювання настрою і поведінки, можуть використати тютюн як “сходинку” для інших форм вживання наркотиків.

 

Міф 20. У нинішній економічній ситуації люди стали біднішими, тому курять

- Двоє людей виконують однакову роботу на одному й тому самому підприємстві. Один з них курить, а другий -- ні. У кого з них більше грошей і чому?

(Пауза, очікування відповідей).

Звичайно, один з них витрачає гроші на цигарки, а другий --ні. Але це ще не все. Некурець рідше хворіє. Він рідко робить перекури, а більше думає про роботу. В усьому світі, особливо в розвинутих країнах, спостерігається чітка тенденція, чим більше людина заробляє і чим більше освіченіша, тим менша ймовірність, що вона палить. Говорячи коротко, курять бідні й дурні. І якщо людина продовжує курити, то шансів вибратися з бідності в неї менше. Полічіть, скільки грошей щомісяця витрачає людина, яка викурює пачку найдешевших цигарок за день. Для бідних сімей основним є не стільки безпосередня шкода куріння для здоров'я, скільки обмежені можливості через нестачу грошей. За витрачені на цигарки гроші можна було б купити ліки, кращі продукти харчування тощо. Якщо куріння спричиняє серйозну хворобу, то це означає для бідної сім'ї економічну катастрофу. Якщо людям подобається сидіти й нити, мовляв, як усе погано, які вони нещасні, то для такого способу життя куріння цілком підходить. Якщо ж людина бажає вирватися з бідності й досягти гарного життя, куріння тільки заважатиме.

 

Міф 21. Заборонені заходи ні до чого доброго не призводять

- Правила дорожнього руху також є заборонними заходами. Багатьом водіям і пішоходам вони не подобаються. Можливо, скасувати їх зовсім?

(Пауза, очікування відповідей).

А може, зняти всі обмеження на паління в школі, і нехай курять, хто, де й коли хоче, навіть на уроках? Чи всім це буде зручно?

(Пауза, очікування відповідей).

Безумовно, за допомогою заборонних заходів неможливо повністю розв'язати проблему куріння в школі, але скоротити масштаби паління цілком реально. Крім того, куріння треба заборонити не тільки школярам. На території школи не мають права курити ні вчителі, ні гості школи. Проведені в Англії дослідження довели, що найбільший рівень куріння серед учнів був у школах, де дозволялося палити і вчителям, і учням. Менший рівень спостерігався там, де дозволялося курити тільки вчителям, і найнижчий - там, де й учням і вчителям заборонялося курити.

Коли у школах Києва заборонили курити вчителям. Цю акцію підтримала більшість педагогів. 

Всего просмотров: 2736, Уникальных: 2623
Хотят общаться
Гости профиля
Ищу партнера для бизнеса
Copyright © 2011–2024 ortus-global.com